لوازم داربست شامل چیست؛ ویژگی ها و کاربرد آن

لوازم داربست شامل چیست؛ ویژگی ها و کاربرد آن

خلاصه :آیا برای شما پیش آمده که هنگام گذر از ساختمان‌های نیمه‌کاره، داربست را دیده باشید؟ همان طور که حتما می‌دانید، داربستها، سازه های فلزی هستند که از قطعات و تجهیزات فولادی تشکیل شده و روی ساختمان‌های بلند نصب

آیا برای شما پیش آمده که هنگام گذر از ساختمان‌های نیمه‌کاره، داربست را دیده باشید؟ همان طور که حتما می‌دانید، داربستها، سازه های فلزی هستند که از قطعات و تجهیزات فولادی تشکیل شده و روی ساختمان‌های بلند نصب می‌شود تا شرایط کار را روی ساختمان فراهم کند. لوازم داربست، اجزاء جدایی‎‌ناپذیر از داربست هستند و اتصالاتی که با داربست صورت می‌گیرد، به کمک این لوازم انجام می‌شود. اما لوازم داربست، شامل چه مواردی است؟ در ادامه با فولاد بست همراه باشید.

cee9ea9581e4334bb97bac0488909baf

داربست، یکی از اصلی‌ترین ملزومات ساختمانی است که سهم به‌سزایی در ایجاد سازه دارد. استفاده از این محصول، اهمیت زیادی دارد؛ چرا که باعث می‌شود کارگران، جهت نماسازی یا تعمیر و بازسازی نمای جانبی ساختمان، به راحتی به دیوار دسترسی داشته باشند.

همان طور که اشاره شد، جهت استفاده از داربست، به لوازمی نیاز داریم. کیفیت این لوازم باید به گونه‌ای باشد که بتواند داربست را به خوبی مهار کند.

لوله داربستی

لوله‌ی داربستی، یکی از مهم‌ترین اجزای لوازم داربست است. این لوله در ضخامت‌های 2، 2.30 ،2.50 و 3 میلی‌متری با وزن‌های 14، 16، 17 و 21 کیلوگرمی است که هرچه ضخامت محصول افزایش پیدا کند، قیمت لوله‌ی داربستی هم بالطبع بیشتر خواهد شد.

استفاده از لوله‌ی داربستی، مزایای بسیاری به همراه دارد که عبارتند از:

  • قابلیت نصب آهن
  • استحکام و دوام بالا
  • استفاده از پیچ و اتصالات به جای استفاده از جوش و الکترود
  • استحکام بالا در برابر خمش، کشش و پیچش

انواع بست و اتصالات

یکی از موارد مهم در پایه‌سازی و استحکام داربست، استفاده از انواع مختلف بست و اتصالات است. این بست‌ها لوله‌های داربستی را از زاویه‌های مختلف به هم متصل می‌کنند و نقش مهمی در ساخت یک سازه‌ی داربستی مقاوم دارند. برای اتصال لوله‌های داربستی، به انواع بست نیاز است که در ادامه به صورت جزئی در مورد هر کدام صحبت می‌کنیم.

بست تک پیچ یا قائم

برای نگهداری انواع لوله‌های صنعتی و گالوانیزه، از بست تک‌پیچ استفاده می‌شود. در اتصال لوله‌هایی که  به صورت قائم هستند، بست تک‌پیچ، کاربرد فراوانی دارد. همچنین، به عنوان دست‌گیره یا دست‌آویز در ارتفاع، هنگام تمیزکردن نمای ساختمان، از این نوع بست استفاده می‌شود.

بست دوپیچ

یکی دیگر از بست‌های مهم و قابل استفاده در داربست، بست دوپیچ است. از بست دوپیچ، در قسمت‌هایی استفاده می‌شود که لازم باشد دو اتصال را به‌ صورت عمود بر هم متصل کنیم. علاوه بر این، زمانی که سرعت اجرای پروژه برای ما مهم باشد، استفاده از بست دوپیچی ضروری است.

نکته‌ی مهم این است که جنس بست دوپیچ از فولاد با درصد کربن بالا است؛ چرا که در محل اتصال دو لوله که مرکز تجمع تنش است، اتصال باید مقاوم باشد که بتواند در برابر فشار یا خمش یا پیچش، مقاومت کند و نشکند.

بست چهارپیچ

بست چهارپیچ، یکی از بست‌های پُرکاربرد در سازه‌های داربستی و گلخانه‌ای است. استفاده از این بست باعث می‌شود که سازه، استحکام بالایی داشته باشد. در سازه‌های خرپا که به صورت مُدوّر هستند و یا سازه‌هایی که اشکال هندسی نامنظم دارند، از این بست استفاده می‌شود.

از مهم‌ترین مزیت‌های بست چهارپیچ نسبت به سایر بست‌ها این است که در این بست، می‌توان لوله‌ها را در زوایای گوناگون به هم متصل کرد.

بست مغزی

نوعی از بست مورد استفاده در داربست است که درون لوله قرار می‌گیرد. نحوه‌ی کار این بست به این صورت است که در محل تقاطع دو لوله قرار می‌گیرد و اتصال را مستحکم می‌کند.

بست کف‌گیر

بست کف‌گیر برای اتصال لوله به تکیه‌گاه در کف زمین قرار دارد. جنس این بست‌ها به صورتی است که از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار است. نکته‌ی مهم در زمان استفاده از بست کف‌گیر این است که هنگام استفاده از آن، محل مورد نظر نباید سرامیکی باشد؛ چرا که احتمال لغزش سطح وجود دارد.

بست H یا آهنگیر

این نوع بست به دلیل شکل ظاهری آن به بست H شناخته می‌شود. بست آهنگیر یا H در اصل قطعه‌ای است که در ساخت سازه‌ی خرپایی برای ساخت نما کاربرد دارد.

نحوه‌ی استفاده از این بست به این صورت است که از یک طرف به لوله‌ی داربستی و از جهت دیگر به تیرآهن مورد استفاده در سازه متصل می‌شود. در قسمت‌هایی که لازم باشد سازه‌ی داربستی به تیکه‌گاه متصل شود، از این نوع داربست استفاده‌ی زیادی می‌شود.

شرکت فولادبست ایرانیان اولین تولید کننده انواع بست های داکتیل، اتصالات و عرضه ملزومات داربست در ایران می باشد . تولید انواع بست ها و اتصالات داربست این شرکت با استاندارد ملی و استاندارد جهانی مطابقت دارد .شرکت فولادبست ایرانیان برای آرمش و سلامت مشتریان تولیدی با کیفت در تولید انواع بست داربست و اتصالات دارد.

محصولات پر فروش

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب خواندنی