تولید چدن و انواع چدن ها و ذوب در صنعت ریخته گری

سقوط از ارتفاع نکات کلیدی داربست و مهمترین خطرات سقوط از ارتفاع
اکتبر 23, 2019
انواع چدن‌های خاکستری از نظر شکل گرافیت
ژانویه 11, 2020

تولید چدن:چدن از طریق ذوب مجدد سنگ آهن و فولاد قراضه بدست می‌آید.و با طی مراحلی برای حذف عناصر ناخواسته مانند فسفر و گوگرد همراه است.میزان کربن و سیلیسیم(به ترتیب ۲ تا ۳٫۵ و ۱ تا ۳ درصد وزنی) کاهش داده می‌شوند. سایر عناصر نیز حین ریخته‌گیری و قبل از شکل‌گیری نهایی به مذاب افزوده می‌شوند.چدن به جز موارد خاص که در کوره بلند موسوم به کوره کوپل ذوب می‌شود، عمدتاً در کوره‌های القای الکتریکی تولید می‌گردد.  پس از تکمیل ذوب، مذاب به کوره نگهدارنده یا قالب ریخته می‌شود.

چدن‌های خاکستری با گرافیت کلوخه‌ای یا شکوفه‌ای یا چدن‌های مالیبل با چکش‌خوار
چدن خاکستری با گرافیت ورقه‌ای یا فلسی یا پولکی
چدن خاکستری با گرافیت کروی یا چدن داکتیل یا SG یا چدن نشکن
چدن خاکستری چشم گاوی (این نوع چدن ما بین خاکستری و سفید می‌باشد. که به علت گرافیتهای نسبتاً بزرگ در بین فاز روشن رنگ فریت به این اسم مشهور است.
در سیستم آهن کربن ناپایدار نمی‌توان گفت تمام کربن به صورت گرافیت آزاد رسوب می‌کند. چون شرایط تبرید و انجماد در نوع چدن حاصل نقش دارد

انواع چدن : چدن خاکستری ریزساختار گرافیتی خاصی دارد. که باعث می‌شود مقطع شکست آن به رنگ خاکستری باشد. در این نوع چدن‌ها تمامی یا قسمت اعظم کربن به صورت آزاد (گرافیت) رسوب می‌کند. از نظر وزنی رایج‌ترین نوع چدن و پرکاربردترین ماده ریخته‌گری محسوب می‌شود. چدن خاکستری عمدتاً حاوی ۲٫۵ تا ۴ درصد کربن، ۱ تا ۳ درصد سیلیسیم و مابقی آهن است. این نوع چدن استحکام کششی و مقاومت به شوک کمتری نسبت به فولاد دارد اما از نظر استحکام فشاری با فولاد کربنی کم و میان کربن قابل مقایسه است.

فولاد قراضهفولاد قراضهچدن خاکستری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.